Karant-ÉN

A Váci Tankerületi Központ az Edukanyar újságban egy új (ideiglenes) rovatot indított Karant-ÉN címmel. A rovatban minden hétfőn és csütörtökön új írások jelennek meg diákok, tanárok, szülők tollából.

Váci Juhász Gyula Általános Iskola

Online oktatás a Váci Juhász Gyula Általános Iskolában - Sapka Roland 7.A

Az elején el sem tudtam képzelni, hogy az online oktatás hogyan fog megvalósulni itt, Magyarországon, ahol az iskolák nem rendelkeznek ehhez megfelelő felszereltséggel.

Az első hét még valóban döcögősen indult, de a tanárok hamar elmélyültek a Microsoft Teams rejtelmeiben, és kialakítottak egy meglepően jól működő, könnyen használható és áttekinthető oktatási rendszert. A diákok is viszonylag gyorsan megszokták az új tanítási módszert, bár az első héten még becsúszott egy-két baki, ami némileg zavaró vagy szórakoztató volt – ízlése válogatja.

A második hétre már annyira belejöttek a tanárok a Teams és a különféle online eszközök (oktatóvideók, okostankönyvek, internetes tesztek) alkalmazásába, hogy egy B-52-es bombázó repülőgépet megszégyenítő módon kezdték szórni „az égi áldást” a diákokra. Szerencsére, azért sikerült megbirkóznunk a hirtelen ránk zúdult feladatáradattal. Én személy szerint igyekeztem ezt a hatalmas mennyiséget a lehető leghamarabb nullára redukálni (azaz minél gyorsabban elvégezni mindent).

A harmadik héten néhány furfangos tanár – akinek ekkorra már jobban a kezéhez illeszkedett a rendszer – online tanórákat is tartott, és a virtuális tanteremben végre ismét együtt lehetett az osztály, újra hallhattuk egymás hangját (bár ezt a felnőttek nem mindig értékelték). Néhány nap elteltével a többi tanár is felzárkózott saját online óráival, digitális tananyagaival és tesztjeivel. A negyedik hétre ez az egész hihetetlennek tűnő dolog olyanná vált, mintha valóságosan iskolába járnánk, anélkül, hogy elhagynánk az otthonunk kényelmét.

Véleményem szerint az online oktatás arra is nagyon jó lehetőséget kínál, hogy akik eddig nem, vagy csak ritkán használtak számítógépet, azok is megismerjék a különféle programok működését, előnyeit. Én magam, mint rendszeres számítógép-használó, nem éreztem ördöngösségnek az újfajta tanuláshoz szükséges alkalmazások elsajátítását.

Akárhogy is alakul majd az online oktatás a járvány után, örülök, hogy egy olyan iskolába járhatok, ahol a problémák leküzdése nem okoz gondot sem a tanároknak, sem a diákoknak.

Nagymarosi Kittenberger Kálmán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Tanulás karantén alatt - Szlépkáné Árvai Ágnes

Március 13-án, pénteken egy tartalmas és szép nap után elköszöntünk egymástól a gyerekekkel, szülőkkel, találkozunk majd hétfőn.

Hát ezt az este felülírta!

Digitális oktatás, már a szó is ijedtséggel töltött el bennünket. Hogyan lesz tovább? Kétségbeesett szülők és gyerekek hívtak telefonon, mi lesz ezután? Engem is igen elgondolkodtatott, hogyan fogunk tovább dolgozni.

Ezután eszembe jutott az osztályunk elsőben létrehozott legelső szabálya (nálunk több is van) és ezt gyorsan körbe küldtem a gyerekeknek, mely így szól: Ügyesek vagyunk, okosak vagyunk és meg tudjuk csinálni! Ez eddig mindig bevált! Nehéz anyag előtt, fellépések előtt mindig elmondtuk hangosan. Jött is a válasz hamarosan, már nem félünk, nyugodtan türelmesen, egymást segítve dolgozunk majd. Vasárnap délután megérkezett a segítség az Oktatási Központtól, Tankerülettől, nagylelkű segítő vállalkozóktól, hiszen a munkához gépek és digitális tananyagok is kellenek.

Csoda történt egy hét alatt, elkezdődött a problémák megoldása. Az eszközök több lépcsőben megérkeztek a rászorulókhoz. Mi pedagógusok a világhálón keresztül anyagok sokaságát kaptuk. Huszonnégy óra is kevés volt ezek átnézésére.

Elkészült a tanulófelület és már indult is a munka. Az első időben a gyerekek élvezték, hogy nem kell korán kelni, hogy a tanulóidőt meg lehet szakítani egy kis játékra is, hiszen most az is belefér. Majd jöttek a jelzések, hiányzik az osztály, a tanító nénik. Sok a síró gyerek. Nekünk meg kellett erősíteni a gyerekek és sokszor a szülők lelkét is, egyszer minden visszaáll az eredeti kerékvágásba. Ma már könnyebb, megszoktuk, hogy így is lehet dolgozni, de a türelem, nyugodtság ma is nagyon fontos. Szépen dolgozunk együtt, talán még a füzetekbe írt betűk és számok külalakja is szebb, mint a suliban volt, hiszen fontos lett kis diákjainknak, hogy a tanító néni lássa a javításkor mi az elvégzett feladatok megoldása.

Az élő telefonkapcsolat még szorosabb köteléket hozott létre közöttünk, sok kép és üzenet érkezik vissza hozzám - hozzánk. A szeretet igazán határtalan.

De azért jó lenne megint beülni az osztályba és jókat nevetni, bolondozni együtt! (Képünkön: Gyermeki készülődés a koronavírusra)

Szokolyai Cseh Péter Általános Iskola

Gépies vers - Sellár Benjámin

Leülök a géphez,
Jó nekem,
Játszom a gépen,
Jó nekem.

Együtt a haverok,
Jó nekem,
Játszunk együtt,
Jó nekem.

Tanulás jön,
Jó nekem,
A gépen a tanulás is könnyen megy,
Ezért jó nekem.